Kategoria: Historia | Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska

Data wydarzenia

13.08.1920 – 25.08.1920

Miejsce wydarzenia

Warszawa

Najważniejsze nazwiska

Michał Tuchaczewski, Władysław Sikorski, Franciszek Krajewski, Tadeusz Rozwadowski, Tadeusz Piskor, Bronisław Regulski

Liczby

Straty: ok. 4,5 tys. zabitych, 22 tys. rannych i 10 tys. zaginionych 13 sierpnia 1920 roku

.01

Opis

Rewolucja bolszewicka w 1917 roku przyniosła Rosji wiele zmian. Największą z nich było przekształcenie państwa według myśli komunistycznej. Plan Sowietów zakładał również uzależnienie od siebie części Europy, dlatego w roku 1919 rozpoczęli działania militarne na terenie dopiero co odrodzonej Polski, co doprowadziło do wojny polsko-bolszewickiej. 
Decydującym starciem była bitwa warszawska, nie bez powodu zwana Cudem nad Wisłą. Dlaczego cudem? Dlatego, że nikt nie wierzył w zwycięstwo Polski nad ogromnym mocarstwem, jakim była Rosja. W obliczu obrony Warszawy, w polskiej armii obok regularnego wojska zgłosiło się około 80 tysięcy ochotników, a w obronie terytorialnej na froncie południowym, Polaków wspierała między innymi Armia Ukraińskiej Republiki Ludowej pod przywództwem Mychajła Omelianowicza-Pawlenki. 
13 sierpnia był datą rozpoczęcia bitwy trwającej 12 dni, która okazała się sprawdzianem dla władz dopiero co odrodzonej Rzeczypospolitej która, opracowała skuteczny plan odparcia ataku wroga. Poza tym polscy kryptolodzy zdołali odszyfrować sowieckie rozkazy, co dało im przewagę nad wrogiem. Pomoc dla Polski z Francji nie docierała, jednak Polacy wsparcie otrzymali od Węgier, którzy zaopatrzyli nieodpłatnie w uzbrojenie żołnierzy. Po kilku dniach krwawej walki, zatrzymawszy blisko Warszawy część sił rosyjskich, uaktywniono odwody operacyjne, które natarły na sowieckie wojsko, gwarantując Polakom wygraną. Bitwa warszawska miała ogromne znaczenie nie tylko dla II Rzeczpospolitej, ale również dla całej cywilizacji zachodniej, ponieważ zatrzymano wówczas pochód ideologii komunistycznej, która wędrowała w stronę Europy. 

Źródła:

https://wroclawskiefakty.pl/